luni, 15 ianuarie 2018

Proiect didactic-Geografie-clasa a IV-a




PROIECT DIDACTIC
DATA: 6.11.2017
ȘCOALA: Școala primară „Gheorghe Asachi”, Iași
CLASA: a IV-a
SUSȚINĂTOR: Enea Andreea-Luciana
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Orizontul local și apropiat
SUBIECTUL LECȚIEI: Populație, așezări și activități ale oamenilor
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea copiilor cu locurile în care noi trăim și cu activitățile specifice acestora (România)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
            O1- să rezolve corect exercițiile din manual folosind noile informații;
            O2- să exemplifice și alte activități ale oamenilor din așezările rurale și urbane;
                O3- să descrie diferențele dintre așezările urbane și cele rurale observând imaginile din manual;
            O4- să asocieze imaginile cu cuvântul corespunzător.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
            Metode și procedee: explicația, conversația, observația, exercițiul
            Mijloace de învățământ: manual, manual digital, video-proiector, filmulețe, imagini, plicuri
            Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
RESURSE UMANE: 30 de elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE:

  1. Masari Gianina-Ana (2009), Teoria și metodologia instruirii ID Pedagogia învățământului primar și preșcolar, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”, Iași.
  2. Dulamă Maria Eliza (2001), Elemente din didactica geografiei, Editura CLUSIUM, Cluj-Napoca
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. crt
Etapele lecţiei
Ob
op
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode, procedee, tehnici
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare a activității
1.
Momentul organizatoric

Stabilesc liniștea și disciplina în sala de clasă, pregătesc materialele și mijloacele tehnice necesare pentru o bună desfășurare a activității.

Manuale, imagini, manual digital, video-proiector


2.
Reactualizarea cunoștințelor
anterioare

Voi numi un copil să citească titlul lecției noastre de astăzi: Populație, așezări și activități ale oamenilor. Le voi spune că unul dintre cuvintele regăsite în titlu ne este deja cunoscut și anume: așezări deoarece la prima lecția din acest an, noi am învățat ce este un sat respectiv, un oraș. Înainte de a reciti definițiile din carte, îi voi ruga pe elevi să îmi spună cu cuvintele lor ce este un sat și un oraș apoi, vom încerca împreună să ne amintim definițiile acestor două așezări:
sat – localitate de dimensiuni mici, a cărei populație se ocupă în principal cu agricultura.
oraș – localitate de dimensiuni mai mari, a cărei populație, mai numeroasă decât cea a satelor, se ocupă cu activități din domeniul industriei, al comerțului, al sănătății, al culturii etc.
Conversația
Manualul
Frontal

Individual

3.
Captarea atenției

Pentru captarea atenției voi lipi pe tablă câteva plicuri și le voi spune să fie atenți la lecție pentru a putea vedea la sfârșit ce se află în ele și ce vom face cu ele.

Conversația
Plicuri
Frontal

4.
Anunțarea temei și a obiectivelor








Le voi spune elevilor că astăzi vom învăța despre populație, așezări și activități ale oamenilor desfășurate la sate și orașe și vom discuta și despre locurile noastre natale și activitățile desfășurate de noi. Pe parcursul activității noastre voi veți da exemple de activități caracteristice mediului rural sau urban, veți descrie diferențele dintre cele două așezări, veți rezolva exercițiile din carte și la final o să ne jucăm puțin și cu unele imagini.
Conversația

Frontal








5.
Dirijarea învățării








O1

Vom deschide caietele și vom nota data de astăzi și titlul lecției pe care o vom studia. După ce vom face acestea, elevii vor citi textele din manual, pentru a învăța ce reprezintă o populație, o așezare și care sunt activitățile oamenilor în funcție de așezare. Citirea va fi de tip ștafetă, în care un elev va citi, eu îl voi opri și va continua un alt elev și astfel, copiii vor fi atenți în mod voluntar. După ce le voi spune elevilor cum vom proceda, dăm drumul la lectură. Voi numi un elev care va începe, apoi îl voi opri numind un alt elev și vom continua așa până ce textele vor fi citite de 2 ori. După citirea acestora, le voi da informații în plus și anume: oamenii se deosebesc după sex, vârstă, naționalitate, port național, obiceiuri și le voi pune un filmuleț. O să scriu la tablă și elevii pe caiete ce reprezintă o populație, o așezare și de câte tipuri este ea și ce activități desfășoară oamenii în locurile în care locuiesc. Vom face o schemă pe care o vom completa dea lungul activității cu informațiile noi.
Conversația


Explicația

Manual, manual digital,
video-proiector,
filmuleț

Frontal

Individual







Evaluez capacitatea elevilor de a exemplifica și alte activități din cele două așezări

6.
Fixarea noului conținut


O2




O3

Pentru a fixa conținutul învățat, vom observa imaginile din carte și vom rezolva exercițiile.
Înainte de aceasta, vom mai urmări un filmuleț.



Vor identifica în imagini sate și orașe, vor observa diferențele dintre cele două așezări din punct de vedere numeric-populație și ca aspect.
De asemenea, vom rezolva și exercițiile cu privire la activitățile oamenilor din cele două așezări-urban și rural.

Observația

Explicația

Exercițiul

Manual
Manual digital
Video-proiector
Filmuleț
Imagini

Frontal

Individual

Evaluez capacitatea copiilor de a rezolva corect exercițiile din carte
Evaluez capacitatea copiilor de a descrie diferențele dintre mediul rural și cel urban

7.
Obținerea performanței

O4
Vom face echipe de câte 5 și le voi înmâna un plic pe echipă, cele de la tablă. În plic vor avea câteva imagini pe care vor trebui să le lipească pe tablă în dreptul cuvântului oraș/sat. O echipă poate avea activități desfășurate în sate/orașe, meserii din sate/orașe, diferențe numerice și altele.

Explicația
Plicuri
Imagini
Pe echipe
Evaluez capacitatea copiilor de a asocia imaginile cu cuvântul corespunzător
8.
Asigurarea retenției și a transferului

Voi încheia activitatea cu o temă pentru acasă din manualul de geografie. Tema va consta în 4 exerciții din manual care îi va ajuta să aplice informațiile învățate în diferite contexte.



Frontal

Proiect didactic-Matematică și explorarea mediului-Clasa a II-a


PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.11.2017
ȘCOALA: Școala Generală Nr. 17, "Ion Creangă", Iași
CLASA: a II-a
SUSȚINĂTOR: Enea Andreea-Luciana
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale de la 0 la 100
SUBIECTUL LECȚIEI: Înmulțirea când unul dintre factori este 4
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
SCOPUL LECȚIEI: însușirea algoritmilor de calcul specifici operației de înmulțire în concentrul 0 – 100, dezvoltarea gândirii logice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
            O1-  să rezolve operații de adunare și scădere în concentrul 0-1000
            O2- să efectueze operaţii de înmulţire prin adunări repetate când un factor este 2,3, 4
O3- să utilizeze termenii specifici: factor, produs
            O4- să rezolve problemele folosind proprietatea înmulțirii: comutativitatea
STRATEGIA DIDACTICĂ:
            Metode și procedee: explicația, conversația, observația, exercițiul, problematizarea, demonstrația, învățarea pe bază de probleme, învățarea prin descoperire
            Materiale didactice: manuale, planșă, plicuri, jetoane, carioci, cretă
            Forme de organizare: frontal, individual
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
RESURSE UMANE: 30 de elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
  1. Petrovici Constantin, 2014, Didactica activităților matematice pentru învățământul primar, Editura Polirom, Iași.
  2. Tudora Pițilă și Cleopatra Mihăilescu, 2014, Matematică și explorarea mediului, clasa a II-a, partea I, Editura ART, București.


DESFĂȘURAREA LECȚIEI


Nr. crt.
Etapele/ secvenţele lecţiei
Ob.
op.
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică
Evaluare
Metode și procedee
Materiale didactice
Forme de organizare a activităţii
1






2




















































3


















4




5

































6





























7



8
Moment organizatoric





Reactualizarea cunoștințelor anterioare












































Captarea atenției


















Anunțarea temei și a obiectivelor



Dirijarea învățării




































Fixarea noului conținut


























Obținerea performanței


Asigurarea retenției și a transferului














O1













O3










O2





























































O4






















Stabilesc liniștea și disciplina în sala de clasă, prin a comunica copiilor câteva reguli: să nu vorbim neîntrebați și să ridicăm mâna când avem ceva de spus. Și pregătesc materialele necesare pentru o bună desfășurare a activității.

Verificarea temei -  Îi voi întreba dacă au făcut tema pe care au avut-o, apoi le voi scrie pe tablă câteva operații de adunare și scădere și scot la tablă câțiva elevi să rezolve. În timpul acesta, trec printre bănci să verific cantitativ tema. Îi voi întreba cum au rezolvat anumite probleme și voi numi câțiva elevi care să spună oral rezolvarea, judecata, iar ceilalți copii sunt atenți, urmăresc și corectează dacă este necesar.
Reactualizarea cunoștinețelor anterioare – Verific câteva noțiuni teoretice cu ajutorul metodei ciorchinelui. Le voi adresa copiilor câteva întrebări și răspunsul îl vom scrie pe coala de hârtie expusă la tablă în interiorul cercurilor. Va veni câte un copil la tablă să scrie răspunsul.
„- Cum se numesc numerele care se adună?(termeni)
- Cum se numeşte rezultatul adunării?(sumă)
- Care este semnul operației de adunare?(+)
- Cum se numeşte numărul din care scădem?(descăzut)
- Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?(scăzător)
- Cum se numeşte rezultatul scăderii?(rest/diferență)
- Care este semnul operației de scădere?(-)
- Cum se numesc numerele care se înmulţesc?(factori)
- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii?(produs)
- Care este semnul operației de înmulțire?(„x”sau„ .”)” După acestea, voi face cu elevii calcul oral și la tablă dacă este necesar, prin exerciții de tipul: Dacă descăzutul este 20, scăzătorul este 4, care este restul? sau Faceți suma numerelor 13 și 100 sau Aflați produsul numerelor 3 și 5 sau La produsul numerelor 3 și 7, adăugați suma acelorași numere. Fiecare elev va verbaliza rezolvarea exercițiilor.
Și voi face și un joculeț rapid adică eu voi spune repede câteva înmulțiri și voi numi un elev să răspundă, apoi la rezultat adun un număr și numesc alt elev, apoi din rezultat scad un număr și numesc alt elev să răspundă și tot așa voi continua.

Voi prezenta elevilor trei plicuri: unul conţine jetoane cu numerele de la 1 la 10, celălalt conţine un jeton cu cifra 4 și al treilea plic conține un jeton cu semnul operației de înmulțire.
Solicit elevii să extragă câte un jeton din plicuri şi să scrie la tablă sub formă de înmulțire cei doi factori. Așadar, la tablă va fi un elev ce reprezintă cifra 4, un elev ce reprezintă semnul operației de înmulțire (cei doi elevi vor sta mereu la tablă deoarece acestea două vor apărea la fiecare înmulțire) și apoi câte 10 elevi vor ieși pe rând pentru a reprezenta numerele de la 1-10. Elevii vor scrie la tablă fiecare numerele pe care le au în mână sub formă de înmulțire, fără a scrie rezultatul-produsul, de exemplu: 4x5.
Îi voi intreba pe elevi: „-Ce factor se repetă la toate aceste înmulţiri? (4)”

„Așadar, noi astăzi vom învăța înmulțirea când unul dintre factori este 4. Vom rezolva exerciții și probleme cu operații de înmulțire, vom învăța cum se scrie înmulțirea.”

Îi voi ruga pe copii să deschidă caietele, să noteze data de astăzi și titlul: Înmulțirea când unul dintre factori este 4.
Având scrise pe tablă înmulțiri de la 1-10 când unul dintre factori este 4, le observăm împreună și voi solicita câte un copil să vină la tablă și să scrie sub formă de adunare repetată. De exemplu, avem 4x6, le spun din nou că aceștia se numesc factori, factorul 1 și factorul 2 și scriu deasupra și după aceea le voi spune să scrie după semnul egal (=) sub formă de adunare repetată, de câte ori se repetă factorul 2. Așadar, 4x6= 6+6+6+6 dedesupt tragem o acoladă și scriem de 4 ori, deci, înseamnă că 6 se repetă de 4 ori sau avem de 4 ori câte 6. Vom verbaliza la fiecare înmulțire pentru a învăța terminologia folosită și citirea unei înmulțiri.
Le voi explica că dacă schimbăm ordinea factorilor o să avem același rezultat doar că scrierea adunării repetate va fi diferită și voi exersa și acest lucru cu copiii. De exemplu, dacă avem 4x9, vom  scrie ca adunare repetată pe 9, îl vom scrie de 4 ori și vom citi de 4 ori câte 9. Dacă scriem 9x4, vom scrie ca adunare repetată pe 4, îl vom scrie de 9 ori și vom citi de 9 ori câte 4.  Deci primul factor arată de câte ori se repetă factorul al doilea.
Apoi voi șterge adunările repetate și produsul și îi voi întreba, de exemplu: Deci cu cât este egal 4 ori 7?
Tot ce am scris la tablă, elevii vor scrie în caiete.

Pentru fixarea conținutului învățat vom face probleme simple care presupun operația de înmulțire trecând prin toate sensurile. Le voi cere elevilor să scriem și pe caiete. De exemplu:
-Mihai cumpără 3 globuri de Crăciun. Prietenul său cumpără de 4 ori mai multe. Câte globuri cumpără prietenul său? (Adunare repetată) 3x4=4+4+4=12 - Dar dacă cumpără 4 globuri și prietenul său de 3 ori mai multe? Prietenul său o sa aibe tot 12 globuri cumpărate?
-Ioana are 4 rafturi în biblioteca sa. Ea pune pe fiecare raft câte 7 cărți. De câte cărți are nevoie Ioana pentru a aranja rafturile? 4x7=7+7+7+7=28
-Mama are 6 coliere. Fiica ei are de 4 ori mai multe. Câte coliere are fiica sa? 6x4=4+4+4+4+4+4=24
-În clasă sunt 4 rânduri a câte 10 bănci. Câte bănci sunt în clasă?
xxxxxxxxxx
xxxxxxxxxx
xxxxxxxxxx
xxxxxxxxxx   4x10=10+10+10+10=40
Le repet că la înmulțire dacă schimbăm ordinea factorilor, produsul nu se schimbă.


Vom rezolva exercițiile din manual oral și în scris pe caiete și la tablă.


Facem o reluare a ceea ce am învățat noi astăzi, se fac aprecieri generale și se dă tema pentru acasă.
Conversația







Conversația

Exercițiul












Învățarea prin descoperire




















Exercițiul














Învățarea prin descoperire















Conversația






Observația





Problematizarea




Explicația
Demonstrația




















Învățarea pe bază de probleme







Problematizarea











Explicația
Exercițiul
Demonstrația

















Manuale, planșă, carioci, cretă, plicuri, jetoane



















Planșă ciorchine





































Plicuri
Jetoane
















































































Manualul
Frontal







Frontal

Individual




































Frontal
Individual











Frontal












Frontal
Individual





















Frontal

































Frontal

Individual














Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva operații de adunare și scădere în concentrul 0-100





Evaluez capacitatea elevilor de a utiliza terminologia specifică




Evaluez capacitatea elevilor de a efectua operații de înmulțire atunci când un factor este 2,3 sau 4




















































Evaluez capacitatea copiilor de a rezolva problemele folosind comutativitatea înmulțirii